interior360 by Mirella i Marcin

Projektowanie i remonty

Często pytacie nas czy prywatnie projektujemy i remontujemy wnętrza. Oczywiście, to jest nasze główne zajęcie. Praca dla telewizji to wspaniała przygoda, program “Para w remont” daje próbkę tego jak pracujemy, ale to tylko próbka. W rzeczywistości nasza firma – interior360 zapewnia kompleksową obsługę od koncepcji do powieszenia ostatniego obrazka. To w którym momencie skończyć projekt zależy tylko od Was, natomiast namawiamy do skorzystania z kompleksowej obsługi od pierwszej kreski po powieszenie ostatniego obrazka w Waszym nowym lokum. Dopiero wtedy poznacie pełną wartość współpracy z Mirellą i Marcinem, poczujecie pełną parę w remont.

Projektowanie

Mirella Firchał – Kępczyńska to dojrzała projektantka, która łączy rozsądek dobieranych rozwiązań oraz kreatywność i świeżość proponowanych pomysłów. Jej projekty nie są opracowane według jednego kopyta. Każde zaproponowane rozwiązanie jest wynikiem co najmniej kilku rozmów z przyszłymi mieszkańcami lub (w przypadku projektowania mieszkań na inwestycję) na temat przyszłych mieszkańców.

Etapy projektowania.
Spotkanie – wywiad.

Pierwszy etap, to kilkugodzinne spotkanie z Mirellą i Marcinem – wywiad, podczas którego ustalimy jakie są Wasze oczekiwania co do projektowanej przestrzeni. Kto tam będzie mieszkał lub przebywał, jaki jest, jak spędza wakacje, co lubi, czego nie lubi, jakie są Wasze ulubione przedmioty, miejsca. Ważne jest też, żebyście określili budżet, w którym mamy się poruszać. Im więcej dowiemy się o Was tym szybciej pójdzie z kolejnymi etapami. Nie obawiajcie się mówić o budżecie, nie jesteśmy hienami, które polują na Wasze pieniądze, jesteśmy po to, żeby pomóc Wam najlepiej wykorzystać budżet, który macie i dać Wam maksimum efektu przy optymalnych nakładach. Jeśli już na tym etapie rozwiejemy Wasze wątpliwości, poczujecie, że ta rozmowa pozwoli Wam na podjęcie decyzji, to możemy się na niej zatrzymać, a jej koszt będzie wynosił 1000 zł + koszt dojazdu jeśli mielibyśmy dojechać poza Olsztyn lub Warszawę.

Przygotowanie projektu układu funkcjonalnego i moodboardów

Jeśli zdecydowaliście się na współpracę z nami, to podpisujemy umowę i prosimy o wpłatę połowy wynagrodzenia, drugą połowę zapłacicie po przekazaniu przez nas projektów i kosztorysów. Co będzie się teraz działo? Już odpowiadamy. Teraz musimy zrobić inwentaryzację, czyli dokładnie zmierzyć przestrzeń, którą mamy projektować. Zajrzymy w każdy kąt, będziemy szukać każdego gniazdka, kabla, zaułka, uskoku w ścianie, grubości parapetu, przerwy nad grzejnikiem czy pęknięć na ścianach. Nie projektujemy z materiałów dostarczonych przez deweloperów, ani amatorskich pomiarów. Musimy to zrobić sami, bo od tego zależy czy pojawią się niespodzianki na etapie realizacji projektu. To teraz właśnie jest czas na wirtualne ustawianie mebli, foteli, stołów, kuchni, brodzików i wanien. Przetwarzamy to co usłyszeliśmy podczas naszego pierwszego spotkania. Przewidujemy różne warianty wydarzeń, wyobrażamy sobie jak będziecie w tej projektowanej przestrzeni jeść, bawić się, wychowywać dzieci, a może wnuki. Na podstawie tego co usłyszeliśmy przygotowujemy moodboardy, które są pierwszą próbą udekorowania Waszego wnętrza. Wybieramy różne zdjęcia, jeśli na poprzednim spotkaniu już je nam pokazaliście, to korzystamy z nich jako inspiracji. To etap, w którym my już jesteśmy w Waszym wykończonym lub wyremontowanym mieszkaniu. Jesteśmy póki co w wymiarach 2D, na 3D przyjdzie jeszcze czas. Dlaczego?

Omówienie projektu układu funkcjonalnego

Po przygotowaniu przez nas różnych wersji układów funkcjonalnych, czyli rozmieszczenia pomieszczeń, łóżek, stołów, brodzików, wanien i innych gabarytów spotykamy się online lub na żywo i opowiadamy o tym jak widzimy Waszą przestrzeń. Na tym etapie dość łatwo jest wprowadzać zmiany, ponieważ pracujemy “na płasko” – w dwóch wymiarach – jeszcze nie jest czas na wizualizacje. Teraz najważniejsze są funkcje. Kolorowa część tego spotkania to moodboardy – zestaw inspiracji, które mają pomóc Wam zrozumieć jaki klimat chcemy osiągnąć w Waszej przestrzeni. Waszym poważnym zadaniem jest dobrze zastanowić się czy układ funkcji, który proponujemy spełnia Wasze oczekiwania. Dlaczego to jest tak ważne? Zmiana układu funkcjonalnego na tym etapie jest prosta, natomiast na etapie projektowania 3D jest to już znacznie bardziej skomplikowane.

Przygotowanie wizualizacji mieszkania.

Wizualizacje to najbardziej oczekiwany, ale także najbardziej praco i czasochłonny etap projektowania wnętrz. Poważni projektanci wnętrz nie projektują w planerach z marketów budowlanych, tylko w specjalistycznych programach do projektowania wnętrz, to bardzo duża różnica. Jaka? Przede wszystkim planery z marketów budowlanych w swoich bazach mają skończoną ilość produktów dostępną w danej sieci, nasze wizualizacje łączą produkty z bardzo różnych sklepów, więc ich ilość jest nieskończona. Posługujemy się oczywiście bazami modeli, ale to ciągle ciężka praca, często modele oferowane przez bazy są niewystarczające, trzeba je poprawiać, a czasami tworzyć od nowa. Czasami chcecie, żeby jakieś meble zostały, wtedy wszystkie modele musimy robić od podstaw w programach graficznych, zwłaszcza jeśli są to np. antyki lub inne unikalne meble czy dekoracje. Tworząc wizualizacje, zapewniamy, że każdy element w niej zawarty jest dostępny na rynku. Dokładnie te elementy będziecie mieli wyszczególnione w późniejszym kosztorysie.

Przygotowanie projektów technicznych i rysunków warsztatowych.

Wizualizacje to nie jest koniec projektowania, dla Was najczęściej tak, ale dla nas to dopiero początek prawdziwego projektowania. Teraz wszystkie rozwiązania muszą zostać przygotowane w taki sposób, żeby ktoś, kto będzie to wykonywał wiedział co konkretnie ma zrobić i jak. Teraz powstają precyzyjne rysunki techniczne, rysunki mebli dla stolarzy, rozrysowanie płytek dla glazurników, projekty rozmieszczenia punktów elektrycznych dla wykonawców branży elektrycznej, projekty rozmieszczenia punktów sanitarnych. Jeśli od początku zakładacie, że to my będziemy wykonywać Wasz remont, to najczęściej nigdy nie zobaczycie tych rysunków, natomiast jeśli chcecie zlecić remont komuś innemu, to wszystkie te rysunki będą potrzebne do wyceny prac remontowych.

Opracowanie kosztorysów.

Na podstawie opracowanych projektów przygotowujemy zestawienie wszystkich kosztów, które jesteśmy w stanie przewidzieć na etapie projektowania. Po to zaglądamy w każdy kąt na początku, żeby wyłapać jak najwięcej potencjalnych problemów, niespodzianek. Niestety nie da się przewidzieć wszystkiego, dlatego zakładamy margines bezpieczeństwa w budżecie ale staramy się z niego nie korzystać. W zestawieniu w formie arkusza kalkulacyjnego zbieramy linki do wszystkich produktów, które użyliśmy w projekcie, ich ceny, potrzebne ilości, nawet jeśli nie zdecydujecie się na współpracę z nami w zakresie remontu i prac wykończeniowych, to będziecie w stanie samodzielnie kupić wszystkie produkty. W kosztorysie wyceniamy koszty produkcji mebli w zabudowie, koszty pracy, koszty zakupu wszystkich produktów niezbędnych do realizacji projektu. W jakich sklepach kupujemy, jakie są produkty, które dobieramy zależy od Was i od pierwszego spotkania, na którym ustalamy budżet remontu. To od niego zależy na jakich poziomach cenowych będziemy się poruszać.

Realizacja projektu – remont i wykończenie.

Pytacie czasem czy wykańczamy też nowe mieszkania. Odpowiedź brzmi – oczywiście! Dlaczego rozróżniamy remont mieszkania od wykończenia, dlatego że zakres realizacji jest najczęściej zupełnie inny. Przez wykończenie mieszkania rozumiemy wejście do stanu deweloperskiego i jego wykończenie. Remont to cała ogromna praca, którą musimy wykonać przed przystąpieniem do wykończenia. Na potrzeby opisania naszego zakresu obsługi opiszemy remont w naszym wykonaniu, jeśli macie mieszkanie w stanie deweloperskim, w którym nie ruszacie ścian, ani instalacji, przeskoczcie w czytaniu kilka punktów do przodu.

Prace przygotowawcze.

Żeby było wszystkim łatwiej i żeby spokojnie przebiegały prace, mamy prośbę o pozostawienie w remontowanej przestrzeni tylko to co ma zostać wyrzucone lub zutylizowane. Wchodząc z remontem nie możemy się zastanawiać czy jakiś przedmiot ma zostać, a może trzeba go sprzedać, a jeśli tak, to gdzie… Rozpoczynając remont zakładamy, że wszystko co zostało z mieszkaniu, jest do wyrzucenia.

Potem rozpoczyna się siwy dym! Ulubiona część pracy Marcina, nie dlatego, że lubi niszczyć, ale dlatego, że to początek czegoś nowego, że już wkrótce wnętrze otrzyma nowe życie lub (w przypadku kamienic) odzyska dawną świetność. Kiedy już zostaną zburzone wszystkie ściany przewidziane w projektach rozbiórki opracowanych przez Mirellę, Marcin ustępuje miejsca swojej ekipie – to oni rozprowadzają instalacje elektryczne i sanitarne, odbudowują ściany. W tym czasie zadanie Marcina polega na dopilnowaniu, żeby wizja Mirelli została zachowana,dostarczaniu materiałów, zamawianiu kontenerów i stwarzaniu dobrych warunków pracy, które pozwolą jak najszybciej dojść do stanu deweloperskiego.

Stan deweloperski.

Kiedy już udało się stworzyć układ funkcjonalny zgodny z projektami, czas na ponowne pomiary wszystkich mebli w zabudowie. Teraz możemy ze 100% pewnością zmierzyć nowe wnęki i zaprojektować finalne szafy w zabudowie, stolarz może dokładnie wymierzyć szafki kuchenne, bo główne wymiary już się nie zmienią.

Prace wykończeniowe.

Glazurnik i hydraulik wykańcza łazienki, obsadza brodziki, wanny, zabudowuje geberity. Malujemy ściany lub kładziemy tapety, montujemy listwy sztukateryjne, układamy podłogi. To ciągle brudna robota, ale coraz bardziej widać co będzie na końcu. Marcin pilnuje, żeby ekipa cały czas miała zapewniony front robót, to on decyduje kiedy co jest potrzebne, jego głównym zadaniem jest zapewnić ciągłość prac, unikanie przestojów i zapobieganie zakorkowaniu się z zamówieniami. Nie można zamawiać wszystkiego naraz zwłaszcza, jeśli robimy małe mieszkanie. Wszystkie zamówienia muszą przychodzić sukcesywnie – zgodnie z zasadami “just in time”, nie za szybko i nie za późno. Martwienie się o to jest po naszej stronie. Typowa ekipa wykonawcza kończy pracę mniej więcej na tym etapie, nie u nas. My będziemy Wam towarzyszyć do końca.

Prace stolarskie i meblowanie.

Kiedy zrobione są łazienki, położone podłogi i pomalowane ściany, zaczyna się etap prac stolarskich. Skręcamy i dopasowujemy meble, również meble kuchenne, podłączamy sprzęt AGD. Nie zostawimy Was na żadnym etapie i nie powiemy, że coś nie wchodzi w zakres naszej obsługi. Jeśli trzeba będzie zrobić jakąś niesamowitą szafkę, której nikt inny nie będzie chciał siesię podjąć, to my na pewno weźmiemy to na siebie. Jeśli okaże się, że w Waszym projekcie znajdzie się do wyspawania metaloplastyka lub trzeba będzie zbudować drewnianą antresolę, to wykonamy także takie zlecenie. Wszystko, żebyście mieli wnętrze dokładnie takie, jak zaprojektowała Mirella. To motto Marcina, o którym często mówią “Mr No Problem”.

Dekoracje.

Kiedy wszystko jest już skończone i po typowej ekipie zostanie najwyżej kurz, my ciągle jesteśmy przy Was. Staramy się dopiąć wszystko na ostatni guzik, wydrukować i powiesić obrazki, powiesić zasłonki i zadbać o inne szczegóły.

Podsumowanie.

Projekt i remont z Mirellą i Marcinem, firmą interior360, którzy znani są też jako “Para w remont” to duży komfort w porównaniu z typowym projektantem czy typową ekipą remontową. Nie próbujemy powiedzieć, że znamy się na wszystkim. My wiemy gdzie szukać, wiemy kogo poprosić o pomoc i dlatego polecamy się do współpracy.

Na etapie projektowania ważne jest, żebyście myśleli o tym jak będzie się Wam mieszkało w przyszłości, na etapie remontu konieczne jest, żebyście zapewnili płynność finansową remontu. Pracę ekipy rozliczamy co tydzień.

REGISTER

Twoje dane osobowe zostaną użyte do obsługi twojej wizyty na naszej stronie, zarządzania dostępem do twojego konta i dla innych celów o których mówi nasza polityka prywatności.

Subscribe to get 15% discount